כיצד לייצג נסיעות ב- Résumé שלך

עודכן אחרון: 3/6/2021 | 6 במרץ, 2021

מה אתה עושה כשאתה חוזר הביתה? איך בדיוק אתה דן במרחב בתעסוקתך לאדם הגיוס שלפניך? איך בדיוק גורמים לנסיעות להיראות כמו ניצחון? כל אלה הם חששות תקפים לאנשים שלוקחים הפסקה מקצועית ולכן הזמנתי את המקצוע לשבור את שרי המקצועי OTT לומר לנו מתי (ומתי לא) להשתמש בנסיעות כדי להגדיל את קורות החיים שלנו.

בדיוק השלמת את המסעות המשנים את החיים שלך, כמו גם עכשיו אתה חוזר לבית כמו גם לחשוב על איך אתה הולך לגלות שוב עבודה. בין אם אתה מסעות היו הפסקה מקצועית, שנת חלל או שבתון, תדרישה להבין בדיוק כיצד אתה מסביר את הזמן כמו גם את החוויות שלך.

בדרך כלל אתה דרישה לתת דין וחשבון בשיטה כלשהי לקראת זמן הקדיש מהעבודה. אם מעסיקים רואים מרחב בקורות החיים שלך שלא מוסבר, יתכן שלא תגיע עם החיתוך הראשון של Résumés.

לעתים קרובות אני עובד עם מטיילים שנכנסים מחדש לכוח העבודה כמו גם מטפלים בהם בעמידה בדאגות כשמנסים לעדכן את הרזומה שלהם.

נסיעות: איפה צריך לזה ללכת על הרזומה שלי?

זה תלוי. האם אתה מאמין שהחוויות שנסעת חלות עליהן לגלות משימה חדשה בתחום שלך? אם כן, אז מיקום אותו בחלק העיקרי של ה- Résumé שלך. אם אינך מרגיש שזה חל, סביר להניח שזה שייך לקטע שמור ל”מידע נוסף “או” תחביבים “.

קריסטין זיבל מהטיול הענק שלך הוא מפסק מקצוע קבוע כמו שהיא שומרת על גמישותה של האשמה, ואומרת, “גיליתי את המגייסים כמו גם מנהלי שכירת שכירים חיפשו את סיפור המומחים ברזומה שלי. כל הצהרה על רזומה שלי הייתה צריכה לתמוך בסיפור זה כמו גם להראות את המצב, הפעולה, כמו גם תוצאות. אם המסעות שלי כמו גם חוויות היו קשר ישיר לתפקיד, כמו הבלוגים או ההתנדבות שלי בחו”ל, אז ציינתי את זה כמו עמדה: ‘בלוגר נסיעות’ או ‘מורה לאנגלית’. רבים מהזמן גיליתי שהנסיעות היו אמת מרתקת עלי וגם הסבירה את פערי הזמן, אולם לא קשורה ישירות לתנוחות. במקרה זה, הנחתי את חוויות הנסיעות שלי בתחתית בקטע ‘פעילויות נוספות’ שצבע את מי שהייתי כמו גם את מה שעשיתי. ”

Résumé של קריסטין מדגישה את מסעותיה כחוויה עולמית:

עשרה חודשים של נסיעות להודו, נפאל, דרום מזרח אסיה, המזרח התיכון, כמו גם אירופה, מאוקטובר 2008 עד מאי 2010.

הפעילויות כללו עבודות התנדבות במארגוני צדקה אובייקטיביים של אמא תרזה בקולקטה עם נשים נכות כמו גם אנגלית לחונכות לילדי רחוב בג’איפור.

עוצב וכן כתב שלושה בלוגים של נסיעות במהלך טיולי סולו מרובי-חודשים אלה. כרגע עורך TakeyourBigtrip.com.

איזה סוג מידע צריך לשתף?

סביר להניח שזה לא מושג נהדר לשים שאתה בטלן חוף במשך 12 חודשים, או שנסעת במעגל חגיגת הירח המלא. במקום זאת, האמינו על מה שעשיתם במסעות שלכם שנאלצו לסיים עם חינוך, בניית מיומנות, התנדבות, כמו גם עסקים, כמו גם להדגיש אותם בצורה מומחית. עם זאת יש כמה מיומנויות אחרות שתרצה לקחת בחשבון:

1. התנדבות
צריך תמיד לייצג כל סוג של התנדבות שנעשתה בעת נסיעה על רזומה. מבחינתי זה הוכיח את המחויבות שלי לחינוך, סיפק לתרבויות אחרות, כמו גם לחוויה עולמית. You ought to always include where your volunteering took place, what your obligations were, as well as if there was any type of end result. The end results might be concrete things such as building a house, cleaning up after a natural disaster, or restoring wetlands. דוגמא:

Extensive worldwide travel background, comfortable working with as well as in different cultures.

Volunteered with Cross-Cultural services in new Delhi, India, mentor computers, conversational English, as well as interview skills in purchase to help young adults entering the workforce.

If not covered somewhere else in your résumé, likewise think about including any type of résumé-building, intangible results, such as improved leadership skills, proven capability to take initiative, and listening as well as communication skills. Finally, if your volunteering was for an prolonged period of time, such as six months to a year, then think about putting this experience in your work or education history.

2. Working
I have discovered that much more as well as much more people are working while they travel; for example, I worked during my year in Vietnam. work that is appropriate to your field is essential to highlight. Did you do any type of freelance work, consulting, work at a hostel, or ESL instruction? If so, this can go into your work history.

I highlighted my different work experiences as worldwide work experience:

ESL Instructor: ILA Vietnam, Ho Chi Minh City

Teaching adults English as a second Language (ESL)Consultant: CAMENAE, Singapore

Delivered a usability analysis of the e-commerce site as well as led subsequent redesign

Conducted tests as well as produced a regression test plan

Consulted with owners on their company vision as well as guaranteed that it can be supported on the site. provided assistance on short- as well as long-lasting company plans as well as their technical implementation.

3. Blogging
Did you blog, compose for publications, or do photography? All of these things show that you took your travels seriously. believe about the new skills you discovered when preserving your blog. Did you boost your understanding about browse engine optimization, marketing or sales of affiliate programs, coding, or social media tools?

Laura Keller did a profession break with her hubby Ryan as well as blogged about it at round We Go . She represented her blogging in the complying with way:

Digital Entrepreneur, travel blog writer & world Explorer

Expanded economic as well as cultural views while checking out 20 countries in 14 months of comprehensive travel across six continents

Created, launched, as well as held the travel site RoundWedGo.com, drawing in 10,000 distinct monthly visitors

Governed on the internet traffic, social media, as well as SEO to produce marketing as well as sponsorship income for RoundWeGo.com

Contributed travel articles to leading way of life as well as travel sites as well as blogs

Be sure to talk about the soft skills

Even if all you did was lounge around a beach all the time as well as drink beer, you chosen up some company skills while traveling around the world. It’s difficult to believe about mundane daily experiences as skill building, however they are. There are a great deal of company skills you can discover without really having gone to company school. In fact, these “business skills” are just essential life skills that can provide you an edge:

Negotiation skills – All that time spent in markets haggling over the expense of a magnet was beneficial. You were subjected to as well as employed different settlement tactics that can be highlighted. companies want people who are sharp negotiators as well as can make deals, not people who are pushovers.

Budgeting as well as planning – You many likely had to plan as well as save for your profession break. In addition, you continued to screen your budget plan as well as evaluated any type of monetary risks.

Adaptability – When you travel, things go wrong, plans change, there are mudslides that you can’t predict. As a traveler, you are required to modification plans constantly. You deal with the problems that hurdle your method rapidly after a few months on the road. In the ever-changing world of business, the capability to adapt is important.

Communication skills – When trying to converse in foreign cultures, verbal as well as nonverbal communication is required to conquer language as well as cultural barriers. This skill is assists you offer with people, which is an essential element of any type of job. workers with great communication skills are the ones who increase fast.

All of these new skills belong on your résumé. as well as when you are asked about them in an interview, you’ll be able to share an outstanding story about “that time in Vietnam…” when a skill came in useful as well as exactly how it can assist you in your job. As Kristin Zibell says, “In an interview, I utilized travel stories to show soft skills, like handling adversity or ambiguity. I shared my travel experience as a part of my expert story. This method made me a much more unforgettable as well as fascinating candidate.”

Use your travel to make you stand out. keep in mind that numerous of these experiences, if explained in a expert manner, will make you stand apart from other candidates.

Don’t hide your travel when searching for a job — embrace it!

Sherry Ott is a long term traveler, blogger, as well as professional photographer at Ottsworld. She’s likewise a co-founder of Meet, Plan, Go!, a site as well as national travel event mentor you exactly how you can take your extremely own traveling profession break or sabbatical.

Book Your Trip: Logistical suggestions as well as Tricks
הזמן את הטיסה שלך
Find a inexpensive flight by utilizing Skyscanner. It’s my preferred browse engine since it searches sites as well as airlines around the globe so you always understand no stone is left unturned.

הזמן את הלינה שלך
You can book your hostel with Hostelworld. If you want to stay somewhere other than a hostel, utilize Booking.com as they consistently return the most affordable rates for guesthouses as well as hotels.

אל תזכרו את ביטוח הנסיעות
Travel insurance coverage will safeguard you against illness, injury, theft, as well as cancellations. It’s extensive security in situation anything goes wrong. I never go on a trip without it as I’ve had to utilize it numerous times in the past. My preferred business that offer the very bestשירות כמו גם הערך הם:

SafetyWing (הכי טוב לכולם)

להבטיח את הטיול שלי (לאלה מעל גיל 70)

מדג’ט (לכיסוי פינוי נוסף)

מוכנים להזמין את הטיול שלך?
עיין בדף המשאבים שלי לקבלת העסק הטוב ביותר לשימוש כשאתה נוסע. אני מפרט את כל אלה שאני משתמש כשאני נוסע. הם הטובים ביותר בשיעור כמו שאתה לא יכול להשתבש תוך שימוש בהם בטיול שלך.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *